Začátek ceník Ukázky Kontakt Jak Čistíme

Jak Čistíme

Rozlitá káva

Střižní vlna je přírodní vlákno obsahující tuk, takzvaný lanolin, který vlákno chrání před znečištěním a tudíž je tou nejlepší ochranou. Čím vyšší je obsah lanolinu ve vlákně, tím je vlna perského koberce hodnotnější a kvalitnější. Nečistotu přijímá velmi neochotně, nepřitahuje ji a ani jí neudržuje. Došková vazba bez Vašeho přičinění nepustí nečistoty dovnitř perského koberce.

Střižní vlna je elastická a pružná a po každém i dlouhodobějším zatížení má tendenci se vrátit do původní polohy. Pro urychlení a návratu stlačené vlny do původní polohy použije vlhkou bavlněnou látku, kterou položte na konkrétní místo a po dobu asi 15-30 vteøin přiložte bez tlačení napařovací žehličku. Pára tento proces urychlí.

Na počátku koberce ztrácejí vlněné chmýří, což je výrobně nevyhnutelný jev tzv. línání, které po několikátém vysání ustane. Nejde v žádném případě o ztrátu kvality a objemu.

Ani oheň není pro střižní vlnu pohromou a spíše plamen zadržuje a žhavé konce cigaret a ani jiskry s krbu nenadělají velkou škodu a proto povrch poškozený ohněm a žhavým stačí pouze okartáčovat.

Všeobecnì platí, že čím dříve je nečistota z koberce odstraněna, tím lépe se dá odstranit a nezanechává stopy. I u koberce z velmi kvalitní vlny a s vysokým obsahem lanolinu by mohlo dojít k poškození včasným neošetřením. Látka rozlitá na koberec zaschne a postupným působením vzdušné vlhkosti v místnosti postupně absorbuje barvu nečistoty dovnitř vlákna a obarví ho. Tak mohou vzniknout již neodstranitelné mapy a skvrny.

Koberce ošetřujte pouze přípravky na přírodní bázi a nepoužívejte žádné chemické prostředky a prací prášky. Vždy začínejte s čištěním tou nejšetrnější metodou. To znamená nejprve vysušit skvrnu a poté setřít roztokem jádrového mýdla. Tento zákrok je pro celkové vyčištění, potřeba vícekráte opakovat